Warta

Spływ kajakowy Warta

Spływ kajakowy po Warcie

 Spływy po Warcie

Warta to trzecia co do długości rzeka w Polsce lub druga, jeśli liczymy tylko te płynące w całości w naszym kraju. Jest liderem turystyki dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu. Jej walory przyrodnicze oraz turystyczne pozwalają co roku przyciągać nowych turystów albo zaskoczyć czymś starych. Każdego kto szuka ciekawych miejsc oraz bliskości z naturą jest w usatysfakcjonować. Warta to także idealne miejsce do dla aktywnego wypoczynku między innymi dla kajakarzy. Każdy kto odwiedzi tą urokliwą rzekę nie pożałuje spędzonego z nią czasu.

Rzeka Warta

Jej źródło znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w okolicy Zawiercia na wysokości ok. 377 m n.p.m. Całkowita długość sięga 808,2 km i przecina województwa śląskie, łódzkie, wielkopolskie oraz lubuskie. W okolicy Poznania Warta posiada swój odcinek środkowy. W pobliżu Śremu wpływa w Poznański Przełom Warty. Przełom powstał w wyniku rynny polodowcowej, która utworzyła dolinę rzeczną z tarasami. Dokładnie pośrodku odcinka przełomowego leży miasto Poznań. Dolina Warty przecina także parki narodowe takie jak: Wielkopolski Park Narodowy, Nadwarciański Park Narodowy, Rogaliński Park Narodowy i Park Narodowy Ujście Warty. Dużym atutem rzeki jest posiadanie przez nią naturalnej linii brzegowej(uregulowanej jedynie na poznańskim fragmencie).

Informacje praktyczne

Warta jest bardzo przyjazną rzeką. Bezpieczną i łatwą dla wszystkich kajakarzy zarówno tych początkujących jak i zaawansowanych. Pływać można po niej podczas całego sezonu, należy jednak zwrócić uwagę na wiatr. To on właśnie może być jedynym czynnikiem utrudniającym przeprawę. Przy wysokim stanie wody dodatkową atrakcją jest wiosenne pływanie między dębami rogalińskimi, przeżycie które na długo zostaje w pamięci każdego kajakarza.

Przystań W Rogalinku

Nasza trasa spływu Wartą

Kotowo

Śrem

Jaszkowo

Radzewice

Rogalin

Rogalinek

Czas potrzebny na przepłynięcie tego 36 km odcinka to około 7 godzin.