Kanał Mosiński

Spływy kajakowe kanałem Mosińskim

Historia Kanału Mosińskiego

Kanał Mosiński to jeden z czterech głównych kanałów, które wchodzą w skład wielkiego systemu kanałów obrzańskich. Został wybudowany w XIX wieku, a do jego powstania wykorzystano odcinek rzeki Samicy Stęszewskiej. Właśnie z tą rzeką wpada on na wysokości Rogalinka do Warty. Miejsce to znajduje się na terenie Rogalińskiego Parku Narodowego. Ten lewobrzeżny dopływ Warty posiada długość około 26 km. Jego początek znajduje się w Węźle Bonikowskim znajdującym się 3 km od miejscowości Kościan. Jest częścią Małej Pętli Wielkopolski o długości 370 km, która łączy kanały Obrzańskie, rzekę Obrę oraz Wartę na trasie z Poznania do Skwierzyny przez Mosinę. Dzięki niej można dostać się także do Wielkiej Pętli Wielkopolski która obejmuje Wartę, Noteć oraz kanał Gopło-Warta.  

Kajakowe Pętle Wielkopolski mapa

 Spływy Kajakowe Wielkopolska

Podróżując szlakiem wzdłuż Kanału Mosińskiego możemy podziwiać piękne lasy i łąki, które rozciągają się na jego brzegami. Warto też docenić architekturę, którą zobaczymy trasie spływu. Przepływając przez Mosinę szczególne wrażenie robią kamienice, które widać z kanału, stara ceglana wieża ciśnień oraz muzeum regionalne, które znajduje się w mosińskiej synagodze. Sąsiedztwo Wielkopolskiego Parku Narodowego tylko poprawia efekty wizualne i dźwiękowe spływu. Szlak nadaje się dla początkujących kajakarzy, a pływać można po nim przez cały sezon.

Kajaki Mosina | Luboń

Należy uważać na trzy progi wodne, które znajdują się w Mosinie. Na odcinku za Mosiną kanał manewruje między drzewami tworząc piękną scenerię. Liczne zakręty, wysokie klify, urokliwe plaże to nie wszystkie walory jakie oferuje nam kanał. Każdy może spróbować swoich sił na tym szlaku. Jeśli jeszcze nie jesteś pewny to nie ma co zwlekać. Skontaktuj się z nami już dziś i zaplanuj swój spływ po Kanale Mosińskim i daj się przyciągnąć pięknu natury.

Kanał Mosiński

Nasza trasa spływu Kanałem Mosińskim

Borkowice

Mosina

Rogalinek

Czas potrzebny na przepłynięcie tego 11 km odcinka to około 3 godzin.