Głuszynka

Spływ kajakowy Głuszynka

Rzeka Głuszynka

Spływy po Głuszynce

Rzeka Głuszynka ma swój początek w Jeziorze Raczyńskiego, a następnie przepływa przez jeziora Bnińskie, Kórnickie oraz Skrzyneckie. Ma ona długość 34 km. Niedaleko wsi Kamionki Głuszynka łączy się z rzeką Kopel. Kiedyś uważano że to właśnie w tej miejscowości dopiero Kamionka oraz Kopel tworzą Głuszynkę jednak Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych oraz Zakład Hydrografii i Morfologii Koryt Rzecznych ustaliły, że to Kopel ze względu na większą powierzchnię wpada do Warta, a Głuszynka do Kopla. Nazwa rzeki pochodzi od dzielnicy Poznania – Głuszyny.

Turystyka przy Głuszynce

Rzeka przyciąga turystów nie tylko okolicznymi zabytkami, ale także przepięknymi terenami jakie ją otaczają. Na przyległych terenach bogatych w walory przyrodnicze można wypoczywać, ale nie tylko. Na plażach jezior, przez które płynie rzeka można znaleźć wypoczywających ludzi. Na pomostach wędkarzy łowiących w bogatych w ryby jeziorach. Dla lubiących aktywny wypoczynek znajdą się szlaki, a dla rowerzystów przygotowano ścieżkę w ramach Pierścienia Rowerowego Powiatu Poznańskiego. Oczywiście znajdą tutaj też swoje miejsce fani kajaków.

Atrakcje spływu Głuszynką

Rozległe tereny leśne przez które przepływa rzeka stały się domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin, a sama dolina Głuszynki stała się dogodnym miejsce do gniazdowania rzadkich ptaków, których możemy posłuchać płynąc. Woda w rzecze jest bardzo czysta co pozwala nam na oglądanie nam co się w niej znajduje. Rzeka nadaje się do uprawiania turystki kajakowej przez cały sezon, choć najlepiej pływa się nim gdy stan wody jest wysoki.

Szlak kajakowy po Głuszynce jest lubiany przez turystów ze względu na swoje walory przyrodnicze oraz atrakcje jakie są dookoła. Tereny obfitują tutaj w przepiękne krajobrazy. Turyści oraz mieszkańcy Poznania i okolic przyjeżdżają tutaj by się zrelaksować i odpocząć. Dzięki tak licznym odwiedzinom trasa wzdłuż rzeki stale jest rozwijana i powstają nowe atrakcje turystyczne. W planach istnieje także utworzenie parku krajobrazowego w dolinie Głuszynki z Jeziorem Raczyńskim.

Rzeka Głuszynka

Nasza trasa spływu po Głuszynce

Kamionki

Daszewice

Babki

Czapury

Czas potrzebny na przepłynięcie tego 10 km odcinka to około 2 godziny.